Boxing Schedule

March 2, Verona, New York (LIVE on ESPN/ESPN+), 9 pm ET / 2 am UK (March 3)

  • World Title Fight: Luis Alberto Lopez vs. Reiya Abe, 12 rounds, for Lopez’s IBF featherweight title
  • World Title Fight: Otabek Kholmatov vs. Raymond Ford, 12 rounds, for the vacant WBA featherweight title
  • Brian Norman Jr. vs. Janelson Figueroa Bocachica, 10 rounds, welterweights
  • Rohan Polanco vs. Tarik Zaina, 8 rounds, welterweights
  • Nico Ali Walsh vs. Luke Iannuccilli, 6 rounds, middleweights
  • Troy Isley vs. Marcos Hernandez, 8 rounds, middleweights

March 2, San Juan, Puerto Rico (LIVE on DAZN)

  • World Title Fight: Amanda Serrano vs. Nina Meinke, 12 rounds, for Serrano’s IBF, WBO, and WBA featherweight women’s titles
  • Jake Paul vs. Ryan Bourland, 8 rounds, cruiserweights
  • Javon Walton vs. TBA, 4 rounds, featherweights
  • World Title Fight: Jonathan Gonzalez vs. Rene Santiago, 12 rounds, for Gonzalez’s WBO junior flyweight title
  • Krystal Rosado vs. Gloria Munguilla, 4 rounds, junior bantamweights

March 8, Riyadh, Saudi Arabia (LIVE on DAZN)

  • Anthony Joshua vs. Francis Ngannou, 12 rounds, heavyweights
  • World Title Fight: Zhilei Zhang vs. Joseph Parker, 12 rounds, for Zhang’s WBO interim heavyweight title
  • World Title Fight: Rey Vargas vs. Nick Ball, 12 rounds, for Vargas’ WBC featherweight title
  • Mark Chamberlain vs. Gavin Gwynne, 12 rounds, lightweights
  • Justis Huni vs. TBA, 8 rounds, heavyweights
  • Ziyad Almaayouf vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights
  • Jack McGann vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights
  • Roman Fury vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

March 15, New York (LIVE on UFC Fight Pass)

  • Callum Walsh vs. Dauren Yeleussinov, 10 rounds, junior middleweights
  • Cletus Seldin vs. TBA, 10 rounds, junior welterweights
  • Reshat Mati vs. Irving Macias, 8 rounds, junior welterweights
  • Brian Ceballo vs. Elias Espadas, 8 rounds, junior middleweights
  • Feargal McCrory vs. Carlos Carlson, 8 rounds, junior lightweights
  • Nisa Rodriguez vs. TBA, 4 rounds, women’s junior middleweights

March 16, Las Vegas (LIVE on DAZN)

  • William Zepeda vs. Maxi Hughes, 12 rounds, IBF and WBA lightweight title eliminator
  • Floyd Schofield vs. Esteuri Suero, 10 rounds, lightweights
  • Victor Morales Jr. vs. Luis Nunez, 10 rounds, featherweights
  • World Title Fight: Marlen Esparza vs. Gabriela Alaniz, 10 rounds, for Esparza’s WBA, WBC, and WBO women’s flyweight titles
  • Tristan Kalkreuth vs. Marquice Weston, 8 rounds, cruiserweights
  • Eric Priest vs. TBA, 10 rounds, middleweights

March 23, Sheffield, England (LIVE on DAZN)

  • Dalton Smith vs. Jose Zepeda, 12 rounds, junior welterweights
  • World Title Fight: Sandy Ryan vs. Terri Harper, 10 rounds, for Ryan’s WBO women’s welterweight title
  • James Flint vs. Campbell Hatton, 10 rounds, junior welterweights

March 29, Glendale, Arizona (LIVE on ESPN+)

  • Oscar Valdez vs. Liam Wilson, 12 rounds, junior lightweights
  • World Title Fight: Seniesa Estrada vs. Yokasta Valle, 10 rounds, for the undisputed strawweight championship
  • Emiliano Vargas vs. TBA, 6 rounds, lightweights
  • Raymond Muratalla vs. Agustin Ezequiel Quintana, 10 rounds, lightweights
  • Richard Torrez Jr. vs. Donald Haynesworth, 8 rounds, heavyweights
  • Sergio Leon Rodriguez vs. Sanny Duversonne, 6 rounds, middleweights

March 30, Las Vegas (LIVE on Amazon’s Prime Video PPV)

  • Tim Tszyu vs. Keith Thurman, 12 rounds, junior middleweights
  • World Title Fight: Rolando Romero vs. Isaac Cruz, 12 rounds, for Romero’s WBA junior welterweight title
  • World Title Fight: Erislandy Lara vs. Michael Zerafa, 12 rounds, for Lara’s WBA middleweight title
  • World Title Fight: Sebastian Fundora vs. Serhii Bohachuk, 12 rounds, for the vacant WBC junior middleweight title

March 31, London (LIVE on DAZN), 2 pm ET / 7 pm UK

  • Fabio Wardley – Frazer Clarke, 12 rounds, for Wardley’s British heavyweight title

April 6, Las Vegas (LIVE on DAZN), 9 pm ET / 2 am UK (April 7)

  • Richardson Hitchins vs. Gustavo Daniel Lemos, 12 rounds, junior welterweights
  • Diego Pacheco vs. Shawn McCalman, 12 rounds, super middleweights

April 6, Las Vegas (LIVE on DAZN), 9 pm ET / 2 am UK (April 7)

  • Jordan Gill vs. Zelfa Barrett, 12 rounds, junior lightweights
  • Rhiannon Dixon vs. Karen Elizabeth Carabajal, 10 rounds, women’s lightweights

April 20, New York, 9 pm ET / 2 am UK (April 21)

  • World Title Fight: Devin Haney vs. Ryan Garcia, 12 rounds, for Haney’s WBC junior welterweight title

April 20, Verona, New York, 9 pm ET / 2 am UK (April 21)

  • World Title Fight: Jessica McCaskill vs. Ivana Habazin, 10 rounds, for McCaskill’s WBC and WBA women’s welterweight titles

April 27, Leeds, England (LIVE on ESPN+), 5 pm ET / 10 pm UK

  • Josh Taylor vs. Jack Catterall, 12 rounds, junior welterweights

May 6, Tokyo (LIVE on ESPN/ESPN+), 5 am ET (May 7) / 10 am UK (May 7)

  • World Title Fight: Naoya Inoue vs. Luis Nery, 12 rounds, for Inoue’s junior featherweight undisputed championship

May 11, Perth, Australia (LIVE on ESPN/ESPN+), 7 am ET / 12 pm UK

  • World Title Fight: Vasiliy Lomachenko vs. George Kambosos Jr., 12 rounds, for the vacant IBF lightweight title

May 18, Riyadh, Saudi Arabia, 2 pm ET / 7 pm UK

  • World Title Fight: Oleksandr Usyk vs. Tyson Fury, 12 rounds, for the undisputed heavyweight championship

June 1, Riyadh, Saudi Arabia, 2 pm ET / 7 pm UK

  • World Title Fight: Dmitry Bivol vs. Artur Beterbiev, 12 rounds, for the undisputed light heavyweight championship

Please note that the UK times are for reference and may vary slightly depending on British Summer Time (BST) adjustments. Always check local listings for the most accurate timing.

 

courtesy of boxingschedule.co